Wydajny dysk do gier? Wybieramy nośnik dla gracza

0
49
5/5 - (1 vote)

Nie od dziś wiadomo, że na wydajność komputera czy laptopa wpływ mają różne podzespoły, takie jak procesor, pamięć RAM, karta graficzna czy właśnie wydajność dysku. Nic więc dziwnego, że gracze rozważają różne opcje i szukają takiego nośnika, który pozwoli im cieszyć się płynną rozgrywką, bez zakłóceń i lagów. Jak duży wpływ na rozgrywkę mają nośniki i jaki dysk do gier wybrać, by rzeczywiście przyspieszyć działanie systemu i uruchamianie gier?

Jaki wpływ na grę mają dyski gamingowe?

Od pewnego czasu dużo się mówi o przewadze dysków SSD nad HDD w komputerach i laptopach gaimngowych. Czy rzeczywiście wybór nośnika ma aż tak duże znaczenie? Okazuje się, że tak. Głównym parametrem, który ma wpływ na rozgrywkę, jest przede wszystkim prędkość transferu. Wpływa ona nie tylko na szybkość uruchamiania systemu, który zainstalowany jest na dysku, ale również na kopiowanie danych, uruchamianie gier, ich instalację, a także wczytywanie kolejnych poziomów i tekstur w grze. Co więcej, mówi się również o wzroście liczby FPS na sekundę w przypadku wykorzystania dysków gamingowych SSD.

Czy jednak dyski dla graczy SSD mają także inne zalety prócz szybszego wczytywania się gier? Oczywiście. Z pewnością jedną z nich będzie dużo cichsza praca w porównaniu do nośników HDD. Głośne dyski talerzowe nieraz potrafią zakłócić dźwięki z gier. Ich wadą jest także większe zużycie energii, co może mieć duże znaczenie dla wielu osób. Przewagą nośników półprzewodnikowych jest też większa wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Jaki dysk dla gracza? Najważniejsze parametry

Oczywiście jednym z najważniejszych parametrów, który będzie miał duże znaczenie dla płynności rozgrywki, będzie prędkość transferu, a szczególnie szybkość odczytu. Pod tym względem zdecydowanie prym wiodą dyski do gier SSD, wykonane w technologii NVMe, z interfejsem PCIe 4.0. Ich maksymalna prędkość sekwencyjna może sięgać nawet 8000 MB/s. Będzie to więc wystarczająca prędkość dla graczy – zarówno tych pecetowych, jak i konsolowych.

Prócz prędkości ważna będzie także pojemność. Kiedyś nośniki 1TB w zupełności wystarczały, by pomieścić nawet kilkanaście różnych tytułów. Współcześnie jednak mamy do czynienia z bardzo rozbudowanymi rozgrywkami. Niejednokrotnie gry z realistyczną grafiką, wieloma poziomami i otwartym światem mogą ważyć nawet 200MB. Dysk do gier 1TB zmieści ich więc zaledwie kilka. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem będzie nośnik o pojemności 4TB lub nawet 8TB.

Ostatnia, istotna kwestia, to chłodzenie. Dyski do grania narażone są na przegrzanie. Wymagające gry generują bowiem wysokie temperatury. Dlatego tak ważne jest odpowiednie chłodzenie. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się nośnik z radiatorem, który odprowadza nadmiar ciepła, zapobiegając spadkom wydajności, spowodowanym przegrzaniem.

Dobry dysk do gier – polecane modele

Wiemy już, na jakie parametry zwracać uwagę. Jaki dysk dla gracza będzie więc dobrym wyborem? Jeśli chodzi o nośniki wewnętrzne, polecamy model Samsung 990 PRO Heatsink. Prócz wysokiej prędkości odczytu i zapisu sekwencyjnego – do 7450 i 6900 MB/s* – na uwagę zwraca także obecność radiatora.

Jeśli interesują nas zewnętrzne dyski do gier, które pozwolą nam na przenoszenie ulubionych tytułów między urządzeniami, dobrym wyborem będzie Samsung T7 Shield, który prócz wysokich prędkości transferu (do 1050/1000 MB/s**) oferuje też technologię Dynamic Thermal Guard, która odpowiada za kontrolę temperatury.

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

* Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.

** Wydajność może się różnić w zależności od konfiguracji urządzenia-hosta. Aby dysk mógł osiągnąć maksymalną prędkość odczytu/zapisu wynoszącą odpowiednio 1050/1000 MB/s, urządzenie-host i kable łączące muszą obsługiwać USB 3.2 Gen 2, musi też być włączony tryb UASP.